Kına Gecesi Gelenekleri

“ Evlenmeden önce geline kına yakılması, bir eğlenceye de vesile olduğundan, alışkanlık haline gelmiş bir etkinlik. Başta gelin olmak üzere, törene katılan bütün kadınlara kına yakıldığı bu organizasyon düğün planlama sürecinde önemli bir yer tutar. Son yıllarda batılı geleneklerin de etkisiyle parti tadında geçmeye başlayan kına gecesi ve bekarlığa veda partileri düğünlerin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. „

 

Kına Ne Zaman Yakılır

Kına gecesi eğlencesi, genellikle düğünden birkaç gün önce düğün stresini atmak ve eğlenmek için düzenlenir. Organizasyon bir mekanda yapılacağı gibi kız tarafının evinde de olabilir. Genellikle gelenlerin çoğu kadındır çünkü kına gecesi eğlencesi daha ziyade kadınlara özgüdür. Fakat hem kadın hem erkek davetlilerin katıldığı kına geceleri de tercih edilebilir. Gece boyunca gelen konuklara çeşitli ikramlar yapılır. İlk ikramların ardından gelin, ellerinde mum taşıyan kadınların eşliğinde ve kına kıyafetini giymiş şekilde davetlilerin arasına gelir ve kına

Kına Nasıl Yakılır

Gelinin gelmesinin ardından, belirli bir süre çalgı çalınır, şarkı ve türküler söylenir ve dans edilir. Gelin ise bu eğlenceye katılmaz, yalnızca seyreder. Sonra gelinin sağ avuç içine kına konulur, üzeri, altın lira veya herhangi bir değerli madenle kapatılır ve el mendille ya da tülbentle sarılır. Bu sırada gelinin annesi ve arkadaşları kına türküsünü okur. Müziklerin ardından şerbet ikram edilir. Günümüzde şerbet yerine çay veya modern evlerde içki ikram edildiği de görülür.

 

Kına Gecesi Kaç Gün Sürer

Eski düğün geleneğinde kimi yerlerde kına gecesi iki gece sürmekteydi. Kimi yerlerde birinci gece icra edilen törene 'kızlar kınası', ikinci gün icra edilen törene ise 'karılar kınası' denilirdi. Bu törende genç kadınlar gece boyunca, geç vakitlere kadar türkü söyleyip oynarlardı. Bu ilk gece töreninde, izleyen gece yapılacak törene hâkim olacak ağır ve üzüntülü havalar yoktur. Seyirci konumundaki kadınlar dağıldıktan sonra, geceye katılan kızlardan gelinin yakın arkadaşı olanlar evde kalır, yatmadan önce mani atıştırır ve geceyi burada geçirirlerdi.

Kına Gecesi Nasıl Biter

Yatma öncesi mani atıştırmaya bazı yörelerde 'sığırtmaç oyunu' adı verilir. Modernleşmeyle birlikte, evler yerine kına mekanları tercih edilmeye başlandı ve bu adet giderek unutulur oldu. Ama geleneklerine sadık modern gelinler bu adeti; evlerinde yatıya kalan en yakın kız arkadaşlarıyla, geçmişten, çocukluklarından, ilk sevgililerinden konuşarak devam ettiriyorlar. Hem biraz hüzünlenip hem de bol bol kahkaha atmak için siz de bu geleneği devam ettirebilirsiniz.